почитать Кадзуо Ісігуро — з чого почати знайомство з новоспеченим нобелівським лауреатом
Шведська академія присудила Нобелівську премію з літератури 62-річному британському письменникові японського походження Кадзуо Ісігуро «за романи величезної емоційної сили, які розкрили прірву, що ховається за нашим ілюзорним почуттям зв'язку з навколишнім світом».
«Якщо ви змішаєте Джейн Остін і Франца Кафку, то отримаєте Кадзуо Ісігуро. Хоча, доведеться ще додати трохи Марселя Пруста. Потім все це потрібно трохи збовтати — і отримаєте його твори», - зазначила постійний секретар академії Сара Даніус.
Розбираємося, з яких книг варто почати знайомство з нобелівським лауреатом, який створив свою окрему художню реальність.
«Там, де в серпанку пагорби» (1982)
Дебютний роман британського письменника хоч і не був номінований на жодні літературні премії, проте нітрохи не гірший за інші. Крім того, книга не дуже велика і відмінно підходить для ознайомлення зі стилем Ісігуро.
«Партію виграють або програють не тоді, коли король загнаний у кут. Результат вирішений, як тільки гравець відмовляється від будь-якого стратегічного плану»
Це історія вдови Ецуко, яка живе в англійській провінції. Після самогубства старшої дочки вона поринає у спогади про свою юність. Дія в романі відбувається відразу в двох площинах — післявоєнному Нагасакі і сучасній Англії. Центральною темою у романі стає пам'ять — про трагедію цілої країни або трагедії в житті кожної окремої людини.
«Художник хиткого світу» (1986)
Другий роман Ісігуро присвячений Японії після Другої світової. Головний герой, художник Мацуї Воно, згадує своє військове минуле і колишню славу, коли він підтримував своїми роботами ультранаціоналістичні настрої під час війни. Однак тепер він дивиться на минуле зовсім по-іншому, а також намагається звикнути до нових умов життя і відповідальності за свої дії.
«У молодості багато що здається нудним і млявим. Але потім, стаючи старшим, раптом виявляєш, що саме ці речі і є для тебе найважливішими»
Це одна з кращих книг письменника, яка розповідає про ставлення японців до Другої світової. За цей роман Ісігуро отримав номінацію на Букерівську премію. «Художник хиткого світу» також стала Книгою року в Британії у 1986-му.
«Залишок дня» (1989)
Одна з найвідоміших робіт автора, яка принесла йому Букерівську премію. У 1993-му Джеймс Айворі зняв за книгою фільм «Під кінець дня», головні ролі в якому виконали Ентоні Хопкінс і Емма Томпсон. Пізніше книга потрапляла в рейтинги найкращих англомовних романів XX століття, творів, без яких неможливо жити і які варто прочитати кожному.
«Не можна ж все життя думати тільки про те, що могло би бути. Пора зрозуміти, що життя у тебе не гірше, ніж у інших, а може, і краще, і сказати спасибі»
Розповідь у романі ведеться від першої особи — дворецького Стівенса в одному з англійських особняків. У процесі розповіді він згадує про своє минуле та сьогодення, а також приділяє багато уваги не тільки професійним стосункам, а й особистим — зі своєю колишньою колегою економкою міс Кентон.
«Не відпускай мене» (2005)
Антиутопічний роман, який приніс письменникові четверту номінацію на Букерівську премію і в 2005-му був включений виданням Time у список кращих книг з 1923 року. У 2010-му книга отримала екранізацію — однойменний фільм Марка Романека з Кері Малліган, Ендрю Гарфілдом і Кірою Найтлі у головних ролях, а в 2016-ому на екрани вийшов японський серіал.
«Не забувайте: вам було краще, ніж багатьом до вас. І хто знає, що чекає на тих, хто прийде після вас»
Це історія спогадів 30-річної Кеті, чиє дитинство проходило в незвичайній британській школі-інтернаті, де людей клонували для створення живих донорів органів для пересадки. Роман розділений на 3 частини, піднімає такі важливі теми, як свобода волі і борг перед суспільством, і точно не залишить вас байдужим.
«Поховання велетня» (2015)
Поки що останній роман Ісігуро, написання якого затягнулося на 10 років. У Нобелівському комітеті відзначили цю книгу, адже в ній автор досліджує, як пам'ять пов'язана із забуттям, історія — з теперішнім, а фантазія — з реальністю. А критики називали її найбільш незвичайною і ризикованою за всю творчість письменника.
«Дивно, що всі забувають один одного і те, з чим мали справу тільки вчора або днем раніше. Нас всіх немов вразила невідома хвороба»
Дія роману відбувається в Середньовічній Англії. Літня пара, Аксель і Беатриса, залишають своє село і відправляються на пошуки сина, якого не бачили вже багато років. Це історія про колективну пам'ять, забуття, війну, любов і самотність.
